Produkty dla zwierząt domowych - sieć sklepów Leopardus
Autor: 30 lipca 20212 sierpnia, 20210 Komentarzy

4 sposoby na to, jak uspokoić psa, który jest nadpobudliwy

Twój pies ma w sobie ogromne pokłady energii, która wydaje się niewyczerpana? Uspokaja się tylko wtedy, kiedy śpi? Męczy Cię jego ciągłe szczekanie, skakanie na Ciebie, a także masz dość zniszczeń, jakie wyrządza? Dowiedz się, jak uspokoić psa i nauczyć go posłuszeństwa!

Sytuacje sprzyjające nadpobudliwości u czworonogów

Każdy właściciel nadpobudliwego psa może wymienić sytuacje w ciągu dnia, w których jego pies jest wyjątkowo pobudzony, a jego zachowanie odbiega od normy. Jest to zazwyczaj powrót członków rodziny do domu, pojawienie się w domu gości, czy nawet kuriera lub listonosza. Wiele psów wydaje się dostawać „białej gorączki” na sam dźwięk dzwonka czy domofonu. Czas temu zaradzić!

Jak to zrobić?

Pamiętaj, że pies nie jest człowiekiem i nie ma szans, by myślał i rozumował jak człowiek. Wystarczy jednak kilka trików, konsekwencja i dużo cierpliwości, by zapobiec niepożądanym sytuacjom.

Nauka posłuszeństwa

Aby pies zechciał Cię słuchać i wykonywać Twoje polecenia, musi wiedzieć, że jesteś „Samcem Alfa” i Ty tu rządzisz. Wtedy chętnie nauczy się prostych komend, da sobą pokierować i będzie Cię słuchał. Nagradzaj go za dobre zachowanie, ale też wyrażają dezaprobatę, jeśli zrobi coś nie tak. Nie możesz pozwolić zwierzęciu wejść sobie na głowę. Delikatnie, aczkolwiek stanowczo reaguj, kiedy na Ciebie skacze, podgryza Cię lub ucieka, nie słuchając Twojego nawoływania. Tylko w ten sposób sprawisz, że pies będzie traktował Cię jak lidera.

Nie karaj

Pies wyczuwa negatywne emocje swojego właściciela. Twoja frustracja i złość mogą skutkować krzykiem i karaniem pupila, a to nigdy nie przynosi rezultatów. Zamiast karać bądź sprytniejszy od swojego psa i… oszukaj go. Gdy robi coś niepożądanego, po prostu przekieruj jego zachowanie na takie, którego oczekujesz. Przykładem może być np. wydanie komendy „leżeć” czy „siad”, w momencie, gdy szczeka na czyjś widok. Odwróci to jego uwagę, sprawi, że wybije się z rytmu i tym samym uspokoi.

Wymyślaj aktywności

Nadpobudliwość u psów jest często efektem nudy i braku możliwości spożytkowania psiej energii. Często zabieraj psa na spacer, baw się z nim w aportowanie, zabieraj w miejsca, gdzie może się wybiegać bez smyczy. Po takich szaleństwach pies nie powinien mieć już siły na ciągłe szczekanie czy uciekanie.

Zapewnij atrakcje

Trudno wymagać, by pies przebywający większość czasu w kojcu lub zamknięty w domu, po wypuszczeniu zachowywał się spokojnie. Każdy czworonóg potrzebuje ruchu i nieco swobody, ale również kontaktu z człowiekiem. Kiedy tylko możesz, zapewnij swojemu pupilowi atrakcje, które odwrócą jego uwagę od niepożądanych zachowań. To może być spacer nad jezioro, zabranie go do parku dla psów lub nawet zakup nowych zabawek, które go zajmą. Obserwuj swojego psa i wsłuchaj się w jego potrzeby, by wiedzieć, co lubi i co go wycisza. 

Sposobów na to, jak uspokoić psa jest wiele. Jednak przede wszystkim zwierzę musi traktować Cię poważnie, by chciało Cię słuchać. Wypracowanie odpowiedniej pozycji czasami wymaga wiele czasu i pracy, jednak zawsze jest warte poświęcenia.