Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na jakie preparaty na uspokojenie dla psa postawić przed sylwestrem?

2022-11-21
Na jakie preparaty na uspokojenie dla psa postawić przed sylwestrem?
preparaty na uspokojenie dla psa przed sylwestrem

Sylwester to dla ludzi czas świętowania nowego roku. Tymczasem dla psów i kotów często wiąże się z ogromnym stresem wywoływanym przez głośne fajerwerki i sztuczne ognie. Jak pomóc zwierzakowi przetrwać ten trudny dla niego okres? Po jakie preparaty na uspokojenie dla psa warto sięgnąć?

Czy każde zwierzę ma fobię dźwiękową?

Są zwierzaki, które cierpią na fobię dźwiękową. Hałas budzi u nich strach. To dotyczyć może psów i kotów niezależnie od ich wieku czy rasy. Wcale nie musi mieć związku z traumatycznymi przeżyciami w przeszłości. 

W przypadku psów fobia dźwiękowa może wywoływać różne reakcje – pobudzenie lub apatię, chęć ucieczki lub wręcz przeciwnie. Pojawić się może drżenie ciała, dyszenie i skomlenie. Niektóre psy mają nawet problemy z układem pokarmowym. 

Jeśli zwierzę cierpi na sylwestrową fobię dźwiękową, warto już na początku grudnia udać się z nim do weterynarza. Trzeba mu dokładnie opowiedzieć, jak pupil reaguje na sztuczne ognie i jak to wyglądało w przeszłości. Specjalista jest w stanie określić skalę problemu i wybrać odpowiednie preparaty przeciw lękowe. Jeśli strach jest silny, zalecana może być nawet konsultacja z behawiorystą, a więc specjalistą od zaburzeń zachowań u zwierząt. 

Jakie preparaty na uspokojenie dla psa wybrać?

Pierwszą propozycją są feromony. To lotne związki chemiczne wydzielane przez specjalne gruczoły. Są one charakterystyczne dla danego gatunku zwierząt. Wpływają na ich układ emocjonalny. W przypadku terapii wykorzystywane są syntetyczne zamienniki psich feromonów. Te neutralne dla człowieka substancje na psa wpływają relaksująco. Mogą mieć formę sprayów, kropli czy obróżek. Stosować je można samodzielnie lub jako uzupełnienie farmakoterapii. Na około dwa tygodnie przed Sylwestrem dobrze jest włożyć do kontaktu specjalny dyfuzor. To akcesorium, które przez cały czas uwalnia do otoczenia feromony. 

Specjalne suplementy dla zwierząt a fobia dźwiękowa

Podawane powinny być one na 1-2 godziny przed stresowym wydarzeniem. Czasem stosuje się je przez cały czas. Mają postać syropów lub tabletek. Pies może zjadać je samodzielnie lub po wcześniejszym wymieszaniu z karmą. W ich składzie znaleźć można substancje uspokajające, poprawiające humor, przeciw lękowe, redukujące stres itd. Są to zazwyczaj:

– zioła np. rumianek, kozłek, dziurawiec czy hibiskus,

– aminokwasy np. lizyna, tauryna, teanina, kwas gamma-aminokwasowy czy L-tryptofan,

– kazeina,

– witaminy z grupy B wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego. 

Zakupić też można specjalne karmy weterynaryjne dla psów, które zawierają składniki o właściwościach uspokajających. 

Jakie leki weterynaryjne wybrać dla psa bojącego się hałasów?

Jakie preparaty na uspokojenie dla psa są jeszcze warte uwagi? Doświadczony lekarz weterynarii na pewno posłuży w tym przypadku radą. Na rynku zakupić można różnego rodzaju leki weterynaryjne dla psów z silnie rozwiniętą fobią dźwiękową. Tutaj zdać się jednak trzeba na specjalistę. Nie wszystkie lekarstwa są bowiem przeznaczone dla wszystkich ras psów. 

Czasem przed Sylwestrem w przypadku zwierząt wykorzystywane są nawet ludzkie leki psychotropowe. Może być to np. diazepam. Tego typu preparaty są skutecznie, ale stosować je można jedynie po konsultacji z lekarzem weterynarii. W aptekach dostępne są bowiem tylko na receptę i należy je potem stopniowo odstawiać. 

Sylwester razem z psem – co robić?

Jeśli jest taka możliwość, zwierzaka nie należy zostawiać tego dnia samego. Gdy w planach jest wyjście na imprezę, warto zadbać o opiekuna zastępczego, którego pies już zna. Okna warto zasłonić i zamknąć, aby ograniczyć hałasy dochodzące z zewnątrz do domu czy mieszkania. Czworonóg powinien mieć możliwość wybrania kryjówki, w której czuje się bezpiecznie. 

Psa nie należy na siłę zamykać w jednym pomieszczeniu, gdyż to może tylko pogłębić jego strach. Na spacer trzeba się wybrać wcześniej, zanim zaczną się pokazy sztucznych ogni. Zwierzaka nie należy tego dnia karać, nawet gdy będzie niegrzeczny. Warto przy tym samemu zachować spokój i zachowywać się normalnie. Nie można psa na siłę głaskać i przytulać. 

Oczywiście okres sylwestrowy jest dość specyficzny. Podczas spaceru zwierzę może usłyszeć niespodziewany wystrzał petardy i uciec w panice. Dlatego nie można w tym czasie wyprowadzać psa bez smyczy. Warto też rozważyć wcześniej jego zaczipowanie. To znacznie ułatwi poszukiwania, gdy czworonóg mimo wszystko się zgubi.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 106 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-20
Wszystko super.
2024-03-13
Ok
pixel