Jakie zwierzę do domu wybrać dla siebie? Przegląd propozycji
pies i kot
Autor: 24 czerwca 20220 Komentarzy

Jakie zwierzę do domu wybrać dla siebie? Przegląd propozycji

Zwierzęta nie są zabawkami. To żywe istoty, które mają swoje potrzeby i uczucia. Dlatego należy decyzję o ich adopcji czy zakupie dobrze przemyśleć. Zwierzaków nie można bowiem pozostawiać samym sobie. Trzeba zapewnić im odpowiedni rozwój fizyczny i intelektualny. Jakie zwierzę do domu warto wybrać dla siebie? 

Jakie zwierzę do domu wybrać? Psa czy kota?

Psy żyją przeciętnie do 14 lat. Nie są kłopotliwe w utrzymaniu i łatwo dostosowują się do nowych warunków. To zwierzęta lojalne, które lubią chodzić na spacery. Trzeba z nimi regularnie wychodzić. Za towarzystwem psiaków przepadają dzieci. Uczą się dzięki nim odpowiedzialności i tolerancji. Ile kosztuje utrzymanie psa? Spore znaczenie ma tutaj rasa i wielkość zwierzaka, skłonność do chorób czy rodzaj sierści. Psy nie lubią samotności i nie mogą całe dnie przesiadywać same w domu. Podczas wyjazdów trzeba powierzać je zaufanym osobom lub korzystać z ofert hoteli dla zwierząt. 

Koty w warunkach domowych żyją do 20 lat. Nie są drogie w utrzymaniu, ale dotyczy to zwierząt, które nie wymagają leczenia lub specjalnej diety. Kociaki muszą mieć miejsce do ostrzenia pazurów. Służy to tego specjalny drapak. Uchodzą za samotników, ale często uwielbiają towarzystwo. Szybko się uczą. Podczas wakacji mogą przebywać w hotelu dla zwierząt. Przy krótszych wypadach na 2-3 dni mogą zostawać same w domu. Trzeba im oczywiście w tym czasie zapewnić świeżą wodę i odpowiednią ilość suchej karmy. 

Czy rybki to dobry pomysł?

Jakie jeszcze zwierzę do domu można wybrać? Wiele osób decyduje się na rybki. Sporym problemem może być już ich zakup. Trzeba bowiem zaopatrzyć się w zdrowe okazy, które nie mają ran czy ubytków łusek. Muszą być to również osobniki aktywne. Spore znaczenie ma także samo akwarium. Pod względem wielkości musi być dopasowane do liczby rybek i ich potrzeb. Pamiętać należy o roślinności i innych akcesoriach. Woda w akwarium musi być regularnie wymieniana i filtrowana. Niektóre gatunki ryb przez wiele tygodni nie muszą dostawać pożywienia. Jednak podczas wakacyjnego wyjazdu lepiej jest skorzystać z automatycznego karmnika. 

Króliki i chomiki – popularne zwierzątka domowe

Króliki żyją średnio od 6 do 8 lat. Trzeba im zapewnić warunki, które dają ochronę przed wrogami i nieodpowiednimi warunkami pogodowymi. Króliki muszą być regularnie wypuszczane z klatki na około 3-4 godziny. Powinny mieć bowiem okazję do wybiegania się. Co ciekawe, niespecjalnie lubią być podnoszone i przytulane. Króliki są niestety zwierzętami mało odpornymi na choroby. Ich leczenie bywa kosztowne i niekiedy nieskuteczne. Tego typu zwierząt nie należy kupować bardzo małym dzieciom. Bywają dla nich bowiem groźne. 

O wiele krócej żyją chomiki, bo zazwyczaj do 3 lat. To zwierzaki ciekawskie i ruchliwe, które aktywne są głównie nocą. Są dość bezproblemowe w utrzymaniu. Mogą czasem gryźć. Lubią ruch, dlatego należy zapewniać im codzienny wybieg poza klatką. Chomiki można zostawiać same nawet na 4-5 dni. Trzeba im jednak w tym czasie zapewnić dostęp do ziaren, warzyw i świeżej wody. Największym wydatkiem w przypadku chomików jest zdecydowanie klatka. 

Czy warto hodować świnki morskie i szynszyle?

Jakie zwierzę do domu można jeszcze wybrać? Dość dużą popularnością cieszą się świnki morskie, które żyją do 7-9 lat. Są to zwierzątka nieufne i płochliwe, które oswaja się często kilka miesięcy. Lubią spacery poza klatką. Zdrowe osobniki jedzą w zasadzie wszystko. Świnek morskich nie można zostawiać samych w domu na dłużej niż 2-3 dni. Jednak lepiej oddawać je na czas wyjazdu pod opiekę zaufanych osób. 

Szynszyle żyją aż do 15 lat. Nie lubią trzymania na rękach. Są to zwierzęta nerwowe, które nie sprawdzają się w przypadku małych dzieci. Wymagają sporej ilości ruchu i stosowania odpowiedniej diety. Szynszyle to mądre gryzonie, które pochwalić się mogą miłym w dotyku futerkiem. Nie są drogie i trudne w utrzymaniu. W domu zostawiać je można same na kilka dni, ale niestety bardzo tęsknią za właścicielami. Co ciekawe, zakup szynszyli jest dość dużym wydatkiem. Im bardziej nietypowe jest ubarwienie, tym wyższa jest cena zwierzaka. Osobno trzeba też zakupić sporą klatkę. 

Żółw jako zwierzę domowe

Żółwie to zwierzęta długowieczne, które dożywają nawet 150 lat. Nie wydają dźwięków, nie pozostawiają po sobie sierści i szybko się oswajają. Jednak nie sprawdzają się w przypadku małych dzieci. Nie są bowiem zbyt chętnie do zabawy. Dodatkowo wiele osobników jest nosicielami bakterii salmonella. Żółwie na zwierzęta domowe wybierają jedynie miłośnicy tych gadów. W pogodne dni trzeba zabierać je na spacery. Poza tym wymagają kąpania i smarowania pancerza wazeliną. 

Żółwie lądowe wytrzymują bez pożywienia długi czas. Przed wyjazdem należy je jedynie bardziej obficie karmić przez około 2 tygodnie. Warto im też zostawić suszone zioła czy miękkie owoce. Podobnie jest z żółwiami wodnymi. Tutaj jednak konieczne jest zaopatrzenie się w filtr akwarystyczny. 

A może postawić na ptaszki?

Jakie zwierzę do domu wybrać? Rozwiązaniem może być zakup papużek falistych, które żyją do 15 lat. To ptaszki niedrogie i łatwe w utrzymaniu. Trzeba je jedynie codziennie karmić i wymieniać wodę. Potrzebują również miejsca do latania i akcesoriów do zabawy. Papużki faliste są zwierzętami inteligentnymi i żywotnymi. Mają różnorodne upierzenie. Potrafią naśladować różne dźwięki, także mowę człowieka. Każda zmiana otoczenia jest dla nich bardzo stresująca. 

Kolejną propozycją są kanarki, które przeciętnie żyją 12 lat. To ptaszki aktywne, wesołe i ładnie śpiewające. Są łatwe w utrzymaniu i niedrogie. Trzeba się jedynie na starcie zapatrzyć w klatkę i odpowiednie akcesoria. Nie sprawiają na co dzień zbyt wiele problemów. Lubią kontakt z opiekunem. Dlatego niezbyt dobrze znoszą długotrwałą ciszę. Podczas dłuższej nieobecności w domu dobrze jest więc im zostawić np. włączone radio. Wówczas nie czują się samotne i lepiej znoszą rozłąkę.