Produkty dla zwierząt domowych - sieć sklepów Leopardus
Autor: 24 września 202127 września, 20210 Komentarzy

Jak wychować szczeniaka? Praktyczne wskazówki

Prawie każdy będąc dzieckiem, marzył o posiadaniu jakiegoś pupila. Często też spotykał się z odmową rodziców, gdy podzielił się tym pragnieniem. Chomiki, króliki, żółwie czy inne małe zwierzątka nie wymagają szkolenia i nauki czystości. Ich przestrzeń ograniczona jest do akwarium lub klatki, a utrzymanie w nich porządku nie sprawia kłopotu. Inaczej wygląda opieka nad pieskiem. Jeśli myślisz, że wychowanie psa to łatwe zadanie – mylisz się. Podpowiemy, jak wychować szczeniaka, nauczyć go czystości i wychodzenia na smyczy.

Jak wychować szczeniaka? Cztery nadrzędne zasady

Gdy podejmiesz decyzję o przyjęciu do swojego domu i serca pieska, musisz być świadomy tego, że wychowanie czworonoga wymaga pracy i choć odrobiny wiedzy. Szczeniaki, podobnie jak inne stworzenia, mają swój charakter i temperament – niezależnie od tego, czy jest to mały york, czy duży owczarek niemiecki. Dlatego wymagają szkolenia. Wychowanie pupila powinieneś rozpocząć wcześnie, bo już od 3 tygodnia życia. Pozwoli Ci to skutecznie wykształcić u psiaka pewne oczekiwane przez Ciebie zachowania, a także uodpornić go na sytuacje stresowe.

O czym musisz pamiętać?

Nie wiesz, jak wychować psa? Przede wszystkim musisz pamiętać, że nie liczy się tylko Twoje zadowolenie, lecz także jego szczęście. Przestrzegaj poniższych punktów, a na pewno to osiągniesz.

Socjalizacja

Podstawa to socjalizacja. Co kryje się pod tym pojęciem? Przede wszystkim psiaka trzeba oswajać z różnymi bodźcami. Jednymi z nich są dźwięki. Zwierzak powinien być zaznajomiony z różnymi odgłosami, których będzie doświadczał wychodząc z Tobą na spacer.

Stabilność

Kolejny ważny punkt to wprowadzenie zasad do Waszego wspólnego życia. Pies, który wie, co mu wolno, a czego nie, jest mniej podatny na stres i bardziej ufa właścicielowi, a co najważniejsze – ma większe poczucie bezpieczeństwa.

Zaspokajanie potrzeb
Ostatni, ale nie najmniej ważny punkt w wychowaniu szczeniaka, to konieczność poznania i zaspokajania potrzeb pupila. Pamiętaj, że powinien on mieć możliwość poznawania świata na swój psi sposób. Potrzeba swobodnego węszenia to jedna z najważniejszych rzeczy, na które musisz pozwolić zwierzakowi, np. podczas codziennych spacerów. Nie można też zapomnieć o zabawie z pupilem.

Nauka czystości – jak wychować szczeniaka?
Jak wychować szczeniaka, żeby załatwiał swoje potrzeby na dworze, a nie gdzie popadnie? Nie jest to prosta nauka i wymaga cierpliwości. Pomocne mogą być maty, na które piesek uczy się załatwiać w domu, gdy jest jeszcze mały. Jak tylko trochę podrośnie, to możesz zabierać go ze sobą na spacery, aby jak najszybciej nauczył się załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz. Nie możesz zapomnieć o nagradzaniu pupila za każdy sukces. Głośna pochwała utrwali w nim wszystkie dobre nawyki.